Biznes

Funkcje opakowań w logistyce

Transport drogowy odgrywa bardzo istotną rolę w gospodarce. Jego udział w tworzeniu PKB w Polsce to około 10%.Przemysł transportowy zatacza coraz szersze kręgi. Zamawiamy dosłownie wszystko. W trybie życia jaki prowadzimy najłatwiej zamówić transport z dostawą do domu czy do firmy. Zgodnie z obowiązującym prawem, należyte opakowanie i przygotowanie towaru do transportu należy do wysyłającego. Przyjmuje się, że nadawca musi tak opakować i zabezpieczyć produkt, żeby przesyłka w normalnych warunkach przewozu nienaruszona dotarła do odbiorcy. Zastanówmy się co możemy zrobić, aby szkody podczas transportu nie powstawały tak często i nie generowały dodatkowych kosztów. Zwrot towaru, jego przepakowanie i kolejna wysyłka zniechęca kupujących.

Dobór odpowiednich materiałów

Na rynku mamy kilka rodzajów opakowań. Od papierowych (tektury), poprzez opakowania foliowe do drewnianych palet czy skrzyń. Jeżeli mamy małe paczki do dostarczenia klientowi detalicznemu to jak najbardziej kartonowe pudełko jest nierozerwalnie związane z tą usługą. Jeżeli mamy do przewozu towary wielkogabarytowe użyjemy palety. Od tego jaki towar mamy do zapakowania, zależy jakich użyjemy opakowań. Oto podstawowe funkcje opakowań w logistyce:

1. Ochronna funkcja opakowań:

 • Zabezpieczają produkt przed utratą lub obniżeniem jego jakości, a także przed zniszczeniem, zepsuciem lub w przypadku towarów szkodliwych, chroni przed ich oddziaływaniem na inne towary, środowisko lub osoby.
 • Zabezpieczają przed czynnikami atmosferycznymi (wiatr, śnieg, deszcz).
 • Utrudniają kradzież produktu.

2. Funkcja magazynowa opakowań:

 • Odpowiednie opakowania ułatwiają układanie, przekładanie i składowanie towarów.
 • Pomagają zoptymalizować przestrzeń magazynową (standaryzacja wymiarów opakowań).

3. Informacyjne znaczenie opakowań, czyli niezbędne informacje dotyczące transportu:

 • Na opakowaniach znajdują się często istotne informacje, jak np. dane odbiorcy czy informacje, jaki znajduje się w nim rodzaj towaru(szkło, chemia, itp.).

4. Manipulacyjne funkcje opakowań:

 • Opakowania powinny być dostosowane do znormalizowanego systemu wymiarowego, aby łatwo można było je przesuwać czy ustawiać
 • Standaryzacja wymiarów opakowań ułatwia ich transport i magazynowanie

5. Funkcja transportowa opakowań:

 • Opakowanie powinno być trwałe i lekkie.
 • Musi ułatwiać załadunek ręczny i mechaniczny.
 • Musi wykorzystywać jak najmniej przestrzeni w pojeździe.

6. Funkcja recyklingowa, czyli znaczenie opakowań w gospodarowaniu odpadami:

 • Powinna być możliwość ponownego wykorzystania opakowań przez przedsiębiorstwa lub wykorzystanie ich jako surowców wtórnych.

Normy prawne

W Polsce od 01.07.1991 r. obowiązuje norma PN-91/0-79252 określająca rodzaje opakowań a także ich oznakowanie, czyli np. cechy towaru i ich przeznaczenia, znaki identyfikacyjne, masa opakowania, wymiary, nadawca i odbiorca,znaki niebezpieczeństwa, oraz znaki manipulacyjne do przenoszenia towaru.

Ekologia i innowacyjność

Na rynku opakowań można znaleźć nie tylko opakowania z nadrukiem i kodami kreskowymi, umożliwiające zaoszczędzenie na drukowaniu dodatkowych etykiet, ale również opakowania inteligentne, które mają wbudowane czujniki wilgotności czy temperatury. Dzięki zastosowaniu identyfikacji częstotliwości radiowych opakowania są przyjazne środowisku. Odpowiednio dostosowane funkcje opakowań w logistyce zwiększają sprawność jej procesów i pozwalają zredukować koszty.

Wiele rodzajów opakowań kartonowych możesz zamówić u polskiego producenta Kraften.pl przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *