Urządzenia dla firm

Dobra niszczarka – jak ją wybrać?

Niszczarka to obecnie podstawowy sprzęt w każdym biurze lub instytucji, która tworzy podczas swojej działalności dokumenty. Oznacza to, że musi je również niszczyć. Dobra niszczarka pozwala zrobić to sprawnie i szybko. Jeśli na dokumentach znajdują się dane wrażliwe lub poufne, to dodatkowo możemy je zniszczyć zgodnie z prawem i w sposób, który uniemożliwia ich ponowne odczytanie przez osoby niepowołane. Dostępnych jest wiele niszczarek, które będą różnić się między sobą funkcjami podstawowymi i dodatkowymi. Dzięki temu każdy może dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Dobra niszczarka dla każdego

Wybór odpowiedniego sprzętu jest przede wszystkim uzależniony od naszej działalności. Pierwszą kwestią jest pojemność niszczarki. Jeśli prowadzimy małą firmę, w której powstaje mało dokumentów, wystarczy by pojemność kosza na ścinki wynosiła około 20 litrów. Średnie przedsiębiorstwo, które zatrudnia więcej pracowników, powinno zdecydować się na pojemność od 30 do 50 litrów. W dużych korporacjach będzie na pewno potrzebny sprzęt o pojemności powyżej 70 litrów. Im bardziej pojemny kosz na ścinki, tym rzadziej należy go opróżniać, ale wraz z tym parametrem rosną również wymiary urządzenia.

Kolejną istotną kwestią przy wyborze niszczarki jest jej wydajność i ona również jest zazwyczaj uzależniona od wielkości firmy. Parametr ten oznacza ile stron dokumentów jednocześnie można zniszczyć za pomocą urządzenia. Im więcej stron, tym szybciej pracujemy i nie tracimy czasu na niszczenie dokumentów. Jeśli codziennie niszczymy co najmniej kilkanaście kilogramów dokumentów, będziemy potrzebować bardzo wydajnego urządzenia, które w ciągu kilkunastu minut może zniszczyć do 500 kartek. Jeśli w ciągu dnia niszczmy zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt stron, wydajność niszczarki może być o wiele mniejsza. Pamiętajmy, że im większa wydajność, tym wyższa cena urządzenia.

Na jakie funkcje należy jeszcze zwrócić uwagę?

Gdy już wiemy jakiej wydajności i wielkości niszczarka jest nam potrzebna, to kolejną istotną kwestią jest poziom zabezpieczenia, inaczej stopień tajności urządzenia. Jest on określony normą DIN 66399, która posiada siedem stopni. W wyniku niszczenia dokumentów urządzeniem o najwyższym poziomie tajności, będą powstawać najmniejsze ścinki o szerokości 1 mm oraz powierzchni 5 mm2. Tak więc niszczarka z poziomem P-7 będzie przeznaczona dla firm i instytucji, które posługują się ściśle tajnymi dokumentami. Urządzenia z najniższymi poziomami tajności P-1 i P-2 znajdą zastosowanie w przypadku mało istotnych dokumentów i korespondencji wewnętrznej. Poziom P-3 jest przeznaczony do dokumentów poufnych i każdy kolejny stopień oznacza dokumentację z bardziej wrażliwymi i tajnymi informacjami.

Niszczarki o niskim poziomie tajności będą zazwyczaj ciąć papier na paski, a te przeznaczone do poufnych dokumentów na ścinki. Podział ten jest również ważnym parametrem urządzenia. W przypadku cięcia na paski, istnieje możliwość ponownego złożenia dokumentów. W przypadku ścinek praktycznie nie ma takiej możliwości. Niektóre niszczarki umożliwiają również zniszczenie płyt CD, plastikowych kart oraz laminowanych dokumentów. Jeśli nie chcemy za każdym razem usuwać z dokumentów zszywek lub spinaczy, warto wybrać urządzenie, które bez problemu niszczy również te elementy.

dobra niszczarka do firmy

Funkcje dodatkowe niszczarek

Im droższe urządzenie, tym więcej będzie ono posiadało funkcji dodatkowych, które umożliwiają jeszcze szybszą i wygodniejszą pracę z nim. Przy dużej ilości stron warto wybrać niszczarkę z automatycznym podajnikiem. Pracownik nie musi samodzielnie wkładać dokumentów, wystarczy je włożyć do urządzenia. Podajnik może posiadać zamknięcie z dodatkowym zabezpieczeniem, które uniemożliwia wyjęcie z niego dokumentów niepowołanym pracownikom. Bardzo ważna jest funkcja rewers, która umożliwia wycofanie kartek papieru w przypadku zablokowania się niszczarki. Dzięki niej nie musimy manualnie otwierać urządzenia i wyjmować zablokowanych kartek. Automatyczne oliwienie bardzo ułatwia konserwację niszczarki, która pozwala przedłużyć żywotność części tnących. Automatyczne uruchomienie to funkcja, która rozpoczyna niszczenie papieru od razu, gdy włożymy go do niszczarki, po jego zniszczeniu urządzenie automatycznie się też wyłącza. Natomiast czujnik zapełnienia poinformuje nas, że należy opróżnić pojemnik na ścinki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *