Kiedy warto być płatnikiem VAT?

3 minutes, 31 seconds Read

Zakładając firmę musisz spełnić wiele formalności i stajesz często przed wieloma ważnymi wyborami. Z początku może się to wydawać trudne, wręcz przytłaczające, jednak wiele decyzji można w trakcie prowadzenia działalności zmienić. Dlatego nie ma co się stresować, ale warto podejść do sprawy poważnie i zapoznać się z argumentami poznając różne możliwości. To da Ci pogląd na całą sytuację i pozwoli wybrać najlepszą opcję. 

Przypadki, w których nie masz wyboru i VATowcem musisz być

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem mogą przeważnie zdecydować czy chcą być VATowcem czy też nie. Jednak nie zawsze. Istnieje kilka przypadków, w których nie masz wyboru i płatnikiem VAT musisz zostać od samego początku prowadzenia swojego biznesu. 

 

Przede wszystkim na VAT przechodzisz automatycznie kiedy Twoje przychody, czyli wartość ze sprzedaży, przekroczą 200 000 złotych. Jest to kwota, która liczona jest dla całego roku. W momencie kiedy otwierasz działalność w trakcie jego trwania, musisz obliczyć kwotę proporcjonalną do pozostałej części roku. 

 

Obowiązkowymi płatnikami VAT są także osoby, które sprzedają określone przedmioty. Zawarte są one w ustawie o VAt art. 113. Dotyczy to głównie wyrobów jubilerskich, metali szlachetnych, ale także budynków czy nowych samochodów. 

 

Jednym z punktów, które są często pomijane, a równie ważne co poprzednie jest obowiązek rejestracji VAT dla osób, które świadczą usługi doradcze, prawnicze lub jubilerskie.

Kiedy warto być VATowcem?

Wiele osób obawia się obowiązku bycia VATowcem, wydaje im się, że wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Po części to prawda, jednak należy dodać, że większość osób, która prowadzi działalność gospodarczą tak czy inaczej oddaje kwestie formalne w ręce księgowej i to jej zleca prowadzenie dokumentacji. W takim przypadku kilka dodatkowych dokumentów nie będzie robiło różnicy. 

 

Najważniejszym argumentem, który przeważa szalę korzyści na poczet bycia VATowecem to kwestia odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług. Wbrew pozorom nie jest to tylko opcja dla tych, którzy do prowadzenia działalności potrzebują surowców czy materiałów. W niektórych przypadkach będzie to opłacalne także wtedy, kiedy w firmie istnieje potrzeba zakupienia sprzętu raz na jakiś czas. Takie zakupy to sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. 

 

Osoby, które nie do końca rozumieją strukturę i funkcjonowanie podatku VAT obawiają się, że wystawianie faktury z podatkiem VAT będzie problematyczne dla odbiorcy, a ich firma stanie się mniej atrakcyjna. Często jest wręcz odwrotnie. Klient, który otrzymuje fakturę VAT może odliczyć sobie od niej podatek, co jest dla niego dodatkową korzyścią. Jeśli Twoja współpraca opiera się na działaniach dla firm, może okazać się, że brak VATu będzie czynnikiem, który przekreśli Twoje szansę na współpracę. Konkurencja na rynku obecnie jest ogromna, dlatego nawet tak pozornie mało istotne elementy mogą mieć decydujący wpływ na to czy klient nawiąże współpracę właśnie z Tobą. 

 

Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to czy warto być płatnikiem VAT czy lepiej unikać tego momentu tak długo jak się da. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę profil działalności i klienta docelowego. Jeśli Twoja współpraca polega na świadczeniu usług dla firm to być może lepszym wyborem będzie rejestracja VAT. Kiedy Twój kontrahent jest płatnikiem VAT to może być to decydujące dla niego i dla prowadzenia jego firmy. Bycie płatnikiem VAT to także rozwiązanie dla tych, którzy ponoszą duże wydatki i inwestują np. W sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady doradcy księgowego. Być może w Twoim przypadku opłacalne będzie zarejestrowanie VAT przynajmniej w pierwszych latach prowadzenia działalności, kiedy to konieczne jest poniesienie dużych nakładów finansowych na zakupy sprzętów. 

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.