Czym jest działalność nierejestrowana?

3 minutes, 19 seconds Read

Konstytucja biznesu to dokument, który wprowadził prawdziwą rewolucję w prawie dotyczącym prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy zyskali nowe prawa, ale też obowiązki. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest wprowadzenie działalności nierejestrowanej. Sprawdź na czym ona polega i kto może skorzystać z takiej formy prowadzenia firmy.

Działalność nierejestrowana – co to oznacza?

Według przepisów prawa działalność nierejestrowana to taka, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Może ją prowadzić jedynie osoba, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej.

 

Prowadząc działalność nierejestrowaną nie jesteśmy zobligowani do odprowadzania składek ZUS zarówno tych na poczet ubezpieczenia zdrowotnego jak i społecznego. Firma nie podlega w ogóle obowiązkowi rejestracyjnemu. Jest to jednak jednoznaczne z tym, że osoba taka nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. 

 

Prowadząc działalność nierejestrowaną jesteśmy natomiast zobligowani do płacenia podatku dochodowego z tytułu uzyskanego przychodu, tak jak w przypadku standardowej działalności. Nie odprowadza się jednak okresowych zaliczek na podatek dochodowy, a stosuje się jedynie roczne rozliczenie. Dochody należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36, gdzie umieszczony jest specjalny wiersz: działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy.

 

Tak jak w przypadku standardowej działalności, tak także w tym, można odliczyć koszty uzyskania przychodu związane z np. zakupem surowców. Dokumenty dotyczące zakupu należy przechowywać i odpowiednio dokumentować.

Czy prowadząc działalność nierejestrowaną muszę mieć kasę fiskalną?

Nie mają tego problemu osoby, które dokonują sprzedaży jedynie dla osób prywatnych lub rolników zryczałtowanych. Tu przeważnie nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. 

 

W przypadku kiedy osoba prowadząca nierejestrowaną działalność gospodarczą zamierza podjąć współpracę z firmami, dla których musi wystawiać fakturę, także może to zrobić. Każda transakcja powinna być dokumentowana fakturą bez VAT lub z VAT w momencie, kiedy jest ona podatnikiem VAT. Kiedy osoba prywatna poprosi nas o dokument sprzedażowy także można wystawić fakturę. Jest to tak samo przyjmowany i obowiązujący dokument sprzedaży jak paragon. Wiele sklepów internetowych, które wysyłają towar z obcego magazynu posiłkuje się tą możliwością. Sami wysyłają fakturę drogą elektroniczną do klienta, a zamówienie idzie bezpośrednio z magazynu. 

Działalność nierejestrowana – warto czy nie?

Największą zaletą prowadzenia działalności nierejestrowanej jest możliwość przetestowania swojego pomysłu i modelu biznesowego w praktyce, bez konieczności ponoszenia większych kosztów. Osoba, która prowadzi działalność rejestrowaną nie musi bowiem opłacać składek ZUS i prowadzić księgowości. Dokumentacja jest na tyle prosta, że z powodzeniem można zrobić to samodzielnie. To także świetny sposób na dorobienie do domowego budżetu. Jeśli np. Zajmujesz się korepetycjami, ale na co dzień pracujesz i masz czas tylko w weekendy, możesz wykonywać zlecenia na podstawie działalności nierejestrowanej. Oczywiście to samo możesz robić po założeniu działalności, jednak wtedy koszty ZUS i księgowości będą zjadały sporą część Twoich zarobków.

 

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Pierwszym podstawowym jest limit przychodów ustalany na dany miesiąc. Trzeba więc odpowiednio rozkładać zlecenia w czasie i uważać, aby nie kumulowały się one zbytnio. To szczególnie uciążliwe dla osób, które wykonują zajęcie o zwiększonej popularności w danym sezonie. Jeśli wykonujesz ozdoby na zamówienie, to możesz zauważyć wzrost liczby zamówień w okresie świątecznym. W pozostałych miesiącach będzie to ponownie niższa kwota. Trzeba się wtedy bardzo pilnować, aby nie przekroczyć ustalonego progu lub pokusić się o ruszenie z biznesem w pełni i założyć działalność. 

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.